Muğla’da Zeytindostu Derneği tarafından düzenlenen 10. Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması ödül töreninde, zeytinyağında dereceye giren firma ve kişilere ödülleri takdim edildi.

“Zeytindostu Derneği’nin düzenlediği 10. Naturel Sızma Zeytinyağı yarışmasında dereceye giren kişi/firmalar ile markaları Muğla’da düzenlenen görkemli gecede açıklandı. Gecede zeytinyağı kalitesinin yanı sıra, edebiyat, slogan ve fotoğraf alanlarında gerçekleştirilen yarışmaların da kazananları da ilan edildi.”

Zeytindostu Derneği’nin her yıl gerçekleştirdiği zeytinyağının oskarları olarak nitelenen Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite yarışmasının 10’cusunun ödül gecesi Muğla Gazi Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen görkemli gecede yapıldı.

Törene Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı Tarcan Oğuz, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş, Muğla Ticaret Borsası Başkanı Hasan Gökmen ile Zeytindostu Derneği Başkanı Abidin Tatlı ile çok sayıda zeytindostu katıldı.

Yoğun katılımla gerçekleştirilen törende Zeytindostu Derneği’nin gelenekselleşen 10’uncu Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite, 4’üncü Slogan, 4’üncü Ulusal Fotoğraf ve 2’nci Kültürümüzde Zeytin Edebiyatı Yarışmaları’nda dereceye giren ve ödül almaya hak kazanan kişi ve firmalara ödülleri takdim edildi.

Zeytindostu Derneği Başkanı Abidin Tatlı, dernek olarak 10 yılda önemli çalışmalara imza attıklarını dile getirdi.  Nisan sonu gerçekleştirilecek dernek genel kurulunda görevi devredecek olan Tatlı, “Bu yıl yarışmaya 83 numune başvuru yaptı. Bunlardan 65 tanesi kalite kriterlerini karşılama başarısını göstererek dereceye girmeye hak kazandı. Yarışma sonuçları gösterdi ki ülkemizde zeytinyağı kalite çıtası gitgide yukarılara taşınmaktadır. Dernek yönetimi olarak bu görevi Nisan sonu itibariyle devrederken gelinen noktadan memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek isterim” diye konuştu.

Törende konuşan MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş ise, bölgede tarımın, zeytin ve zeytinyağının büyük önem taşıdığını söyleyerek, “Derneğin de desteği ile katılımcılara doğru zeytinyağının nasıl olması gerektiğini anlatmaya çalıştık. Bundan birkaç yıl önce zeytinyağının litre fiyatı 4 TL mi olsun 5 TL mi olsun diye konuşurken bugün artık hiç fiyat konuşmuyoruz. Bugün artık kaliteyi nasıl arttırabiliriz onu konuşuyoruz” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise, zeytin ağaçlarının ilaçlama ve budaması konusunda bilgi eksikliği olduğuna dikkat çekerek “Buna rağmen bir dernek, ilaç niteliği taşıyan zeytinyağını mevcut ağaçlarımızla üretebileceğimizi ispatlıyor. Bu çok önemli bir başarı” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından, derneği destekleyen kurum ve kuruluşlara teşekkür belgeleri verildi. 10’uncu Uluslararası Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite, 4’üncü Slogan, 4’üncü Ulusal Fotoğraf ve 2’nci Kültürümüzde Zeytin Edebiyatı Yarışmaları’nda dereceye giren kişi ve firmalara ödülleri takdim edildi.

Sonraki yazı
Zeytinyağı Tadım Uzmanı Serdar Öçten ÜNSAL Zeytinyağımızı Değerlendirdi