Zeytinyağının Oscarları Sahiplerini Buldu

hilmi yıldırım blog

Zeytindostu Derneği’nin artık geleneksel hale gelen ve Zeytinyağının Oskarları olarak nitelenen Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması’nın ödül töreni Gaziantep’te gerçekleştirildi. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden üreticilerin markalarının kalitelerini tescilletmek için yarıştığı 6 aylık maratonun sonunda kimyasal ve duyusal analizden geçen markalar bronz, gümüş, altın ve bu yıl ilk kez verilen premium altın ödüllerinin sahibi oldular.

Zeytindostu Derneği’nin gelenekselleşen Ulusal Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması’nın11.’ci sinin ödül töreni Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Gaziantep Ticaret Borsası’nın işbirliği ve ana sponsorluğunda Gaziantep Tuğcan Otel’de yapıldı. Ödül gecesi öncesi ve sonrası gerçekleştirilen etkinliklerle kente adeta zeytinyağı günleri yaşatan organizasyonun finali yoğun bir katılıma sahne oldu.

Kalitelerini tescilleten firmaların ödüllendirildiği geceye evsahibi Zeytindostu Derneği’nin Yönetim Kurulu’nun yanı sıra Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Karayılan, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanıİbrahim Yılmaz, Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, Dernek geçmiş dönem başkanı ve zeytinyağı tadım uzmanı Abidin Tatlı, Uluslararası Zeytinyağı Konseyi Tadım Paneli Lideri Gino Celletti, Zeytindostu Derneği üyeleri ile Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen çok sayıda zeytin üreticisi katıldı.

“ZEYTİNİN GEN MERKEZİ TÜRKİYE”

hilmi yıldırım

Gecenin açılış konuşmasını yapan Zeytindostu Derneği Başkanı Murat Çetin, yaptığı konuşmada derneğin amacı ve çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Derneğin 2006 yılında kurulduğunu ve bugüne kadar geçen süreç içerisinde zeytin gönüllülerinin destekleriyle verimli çalışmalara imza attığını kaydeden Çetin, “Amacımız, Türkiye ve dünyada zeytinin korunması, üretimin ve zeytinyağı tüketiminin artırılmasına yönelik faaliyetler sürdürmek bunların yanı sıra üreticileri ve tüketicileri her anlamda bilinçlendirmek. Zeytin Mezopotamya’dan tüm dünyaya yayılmış bir ürün…Yapılan araştırmalara göre Mardin’in Derik ilçesinde bulunan zeytin ağaçları dünyanın ilk zeytinleri olarak kabul edilmekte. Bu nedenle zeytinin gen merkezi şu an üzerinde yaşadığımız topraklardır” diye konuştu.

“GAZİANTEP’TE ZEYTİN ÖNEMLİ YER TUTUYOR”

Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı ise zeytin ve zeytinyağının Gaziantep ve bölge ekonomisi adına büyük önem arz ettiğine dikkat çekerek, Bugün kentimizde on binlerce ailemiz zeytin üreticiliğinden gelir elde ederek yaşamını idame ettirmekte. Zeytin ve Zeytinyağı Rekoltesi Ulusal Resmi Tespit Heyetinin raporlarına göre Gaziantep’te 8 milyonun üzerinde zeytin ağacı var ve bunların yaklaşık yarısı şu an ürün vermekte. Zeytinde hedefimiz sektörde hep üst sıralarda yer almak. Bu bağlamda şehrimizde özellikle son yıllarda gerek üretim, gerekse de teknolojik alt yapı ve AR-GE çalışmaları noktasında önemli adımlar atıldı. Verimli topraklarda dikilen zeytin fidanlarımızın kısa süre içerisinde meyve vermeye başlamasıyla birlikte önümüzdeki yıllarda üretimin istenilen seviyeye ulaşmasını bekliyoruz dedi.

hilmi yıldırım

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz da gerçekleştirdikleri tarımsal çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Gaziantep Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Karayılan ise tağşiş konusuna dikkat çekerek etiketsiz zeytinyağlarından kaçınılması konusunda tüketicileri uyardı.

Konuşmaların ardından geçilen ödül töreninde, kimyasal analiz testinden başarıyla geçen markalara ödülleri verildi.

Bu yıl kimyasal ve duyusal analiz testlerinden geçen marka ve üreticilere bronz, gümüş, altın ve Premium altın kategorilerinde ödülleri verildi.

İŞTE BU SEZONUN EN KALİTELİ MARKALARI

BRONZ MADALYA

Adalıefe, Aeneas, Alhatoğlu, Dr. Yağcı, Hasan Hasip, Buldanlıoğlu,  Murat Gülümcan, Onursel Zeytincilik, Özköyüm, Vivendi, Yağderesi, Zeytinbeli

GÜMÜŞ MADALYA

Abidin Tatlı, Adalıefe, Ali Atacan, Ali Pekin, Anafortis, Avdan, Belendis, Beyzade, CMRT V. Kuşak, Çakalini, Çatay, Dizem, Doğa İncisi, Düet, Enis Çayır Zeytin ve Zeytinyağları, Erkan Aykan,Ferhatoğlu, Ferhatoğlu, Gökova Olive Oil, Güven Asa, Hermus, Hima, Mavi Ege Zeytinyağı,Mehmet İzzet Kutlu, Muharrem Ayvaz, Orfion, Pidasus, Sultaniye Zeytinyağları, Safitad, Seak, Semercioğlu, SeosFarm, Seroliva, Tlos Olive, Toy Konağı, Yusuf Kenan Eren

ALTIN MADALYA

Ayazbey, Ayvalık Köklü, Beyzade, Bintepe Organik, Deli Dane, Didim Kayı Olive Oil, Divin, Düet,Erçevik, Fatma Atılgan, Hayal Bahçeden, Hilmi Yıldırım, Hilmi Yıldırım (iki numune), Latmos Organik, MA Ok, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Nova Vera, OlivasaOzelia, Regnum Olive Oil, SE-AK, Seroliva, Tuay Zeytinin Efendisi, Yahya Türkmen, Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş., Yerlim,Zeterna, Zeytin Seli

PREMIUM ALTIN

Hekatomnos, Kafkasör “Ben Anadolu”, Novavera, Rixos, Zethoveen, Zeytinseli

Kaynak: www.zeytinagacidergisi.com

Önceki yazı
Zeytinyağı Tadım Uzmanı Serdar Öçten ÜNSAL Zeytinyağımızı Değerlendirdi
Sonraki yazı
Zeytinyağı Üretim Teknolojisi