Koronavirüse Karşı Zeytinyağı Kullanın

hilmi yıldırım blog

Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Biyokimya Bölümü Dr.Tarhan, doğal sızma zeytinyağında bulunan skualen maddesinin yeni tip corona virüsü ile mücadelede tüketilmesi gerektiğini öne sürdü.

Dr.İsmail Tarhan, yazılı açıklamasında, doğal sızma zeytinyağlarında bulunan skualen maddesinin yöntem geliştirme çalışmaları kapsamında bağışıklığı güçlendirdiğini belirtti.

Tarhan, “Skualen Natürel Sızma Zeytinyağı İçeriğinin Belirlenmesine Yönelik Yeni Spektroskopik Geliştirme Yöntemleri ve Covid-19 ile Mücadeledeki Rolü” başlıklı çalışmada, Türkiye’de çeşitli markaların dünya ve zeytinyağı markalarını görüntülediklerini söyledi.

İnceleme üzerine, Yunanistan, İspanya, İtalya ve Portekiz’in zeytin markasına göre Türkiye’de zeytinyağının yüksek skualen yüzdesi olup olmadığını belirlediğini kaydetti. Tarhan; “Sızma zeytinyağının skualen içeriğinin tespiti için yeni bir yöntem geliştirdik. Bu çalışmada ülkemizi natürel sızma zeytinyağında inceledik, skualen oranlarını da ilk kez inceledik. Yaklaşık bir kilogram zeytinyağından yaklaşık bir gram skualen elde edebildiler. Maliyet, köpekbalıklarından elde edilen skualenden oldukça düşük” değerlendirmesinde bulundu.

Bir hidrokarbon türevi olan skualen, aşılarda bir bağışıklık arttırıcı olarak kullanılır ve literatürdeki birçok çalışmada bir “antikanser ajan” olarak dahil edilmiştir.

Ülkemiz zeytinyağları yüksek skualen oranlarına sahiptir. Aşı geliştirme çalışmalarında ülkemiz zeytinyağları kalite açısından alternatif bir skualen kaynağı olma potansiyeli yüksektir.

Uzmanlar, doğal sızma zeytinyağının, bağışıklık sistemini güçlü tutması ve kansere karşı faydalı bileşenler içerdiği için bolca tüketilmesi gerektiğini öne sürüyor.

Önceki yazı
Ülser ve Gastritin İlacı: Natürel Sızma Zeytinyağı
Sonraki yazı
Anlatacak hikâyeleriniz olsun