Ülser ve Gastritin İlacı: Natürel Sızma Zeytinyağı

hilmi yıldırım blog

Sofralarımızın vazgeçilmez lezzeti olan zeytinyağında bulunan yararlı maddeler, mide hastalıklarına sebep olan bakterilerin üremesini engelliyor.

Kalp ve damarların yanında, cildin, karaciğerin ve sinir sisteminin en iyi besin dostlarından biri olan zeytin ve zeytinyağının mide için de son derece yararlı olduğu bir defa daha belgelendi. İspanyol bilim adamlarının yaptığı bir çalışmada sızma zeytinyağının gastrit (mide yanması) ve mide ülserine sebep olduğu bilinen Helicobacter Pylori isimli mikroorganizmaya karşı mideyi koruduğu ve tedavi ettiği tesbit edildi.

Mide dostu meyveler Öncelikle bu mikrobu laboratuvar şartlarında sızma zeytinyağı ile karşılaştıran bilim adamları, özellikle yağın içerisindeki antioksidan maddelerin gastrit ve ülsere sebep olduğu bilinen Helicobacter Pylori isimli bakterinin üremesini engellediğini fark ettiler. Bu etkiye sebep olan fenolik bileşikler aynı zamanda yeşil ve siyah çay, üzüm suyu, iyi kalitede kızılcık, yabanmersini, böğürtlen ve kiraz gibi koyu renkli meyvelerin kendilerinde ve sularında da bol miktarda bulunmaktadır.

Ancak zeytinyağının iyileştirici ve ülserden, gastritten koruyucu gücünün sadece fenolik bileşiklerden ibaret olmadığı da başka bir gerçek. Çalışmanın yayımlandığı Journal of Agricultural and Food Chemistry (Tarım ve Gıda Kimyası dergisi) de ayrıca zeytinyağının içindeki bu fenolik bileşiklerin midenin asit ortamında saatlerce bozulmadan kalabildiği ve midede bulunan “Helicobacter Pylori” bakterisi ile savaştığı da ifade edilmiş. Zeytinyağının içerisindeki bu fenolik bileşikler antibiyotik direncine sahip bazı bakteri türleri üzerine dahi öldürücü etki göstermiştir.

Eşsiz ilaç!

Bu haberden de anlaşılacağı gibi zeytin ve zeytinyağının çok zaman geçmeden (tarihte olduğu gibi) bir defa daha ilaç (şifa) muamelesi göreceği günler yakındır. O günlerde zeytin ve zeytinyağı ithal eden bir ülke durumuna düşmemek için zeytinliklerimizi yazlıklara dönüştürme acımasızlığının kısa zamanda durdurulması çok önemlidir. Tıbbın elinde tüm teknolojik ve bilimsel çalışmalara rağmen henüz zeytinyağına benzer bir ilaç bulunmamaktadır.

Önceki yazı
Polifenol Nedir?
Sonraki yazı
Koronavirüse Karşı Zeytinyağı Kullanın