Soğuk Sıkım Erken Hasat Organik, Filtresiz ve Filtreli Natürel Sızma Zeytinyağı

Filtreli filtresiz zeytinyağları

Zeytinyağı kalitesini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Erken hasat edilen zeytinlerin, zeytinyağı kalitesi üzerindeki etkisi, filtresiz zeytinyağı ile filtreli sızma zeytinyağı arasındaki farkları hakkında kısa bir bilgi vermek isteriz.

Erken Hasat Zeytinyağı Nedir?

Zeytinin hasat zamanı, zeytinyağının kalitesini etkileyen önemli bir faktördür. Zeytin dalında ne kadar çok bekler ve olgunlaşırsa, yağ hücrelerinde topladığı yağ miktarı artar ancak buna ters orantılı olarak içerdiği fenol bileşiklerin miktarı o oranda azalmaya başlar. Çünkü zeytin bekledikçe olgunlaşma devam eder bu süreçte fermantasyon hızlanır ve içeriğinde önemli değişimler başlar.

Erken Hasat Zeytinyağı Hasat Dönemi

Zeytinlerin olgunlaşmadan, yeşil haldeyken, bulunduğu yörenin iklim şartlarına göre değişiklik göstermekle birlikte, genel olarak Eylül, Ekim ve Kasım aylarında, elle toplanıp, kasalarla fabrikaya ulaştırılıp, üretime alınmadan önce tekrar kontrol edilip seçim yapıldıktan sonra, bekletilmeden üretime alınarak ve 18-20 derecede soğuk sıkım yapılarak elde edilen zeytinyağına, Erken Hasat Natürel Sızma Zeytinyağı diyebiliriz.

Erken Hasat Zeytinyağları, meyvemsi aromalı ve düşük asitlidir. Erken Hasat Zeytinyağı üretiminde, zeytinler tam olgunlaşmadan ve yeterince yağlanmadan toplandığı ve soğuk sıkım yapıldığı için, daha fazla zeytin kullanılıp daha az ancak çok kaliteli ve kusursuz bir yağ elde edilmesi nedeniyle, olgun hasat ürünlere göre daha yüksek maliyetlidir.

Zeytinlerin meyvemsi aroması ve içerdiği fenol bileşikler, erken hasat döneminde ortaya çıktığı, birçok vitamin ve mineral yüksek oranda barındırdığı için daha besleyici ve daha sağlıklı bir yağ elde edilir. Çiğ tüketime uygun olan ve yüksek fenol bileşik, yüksek polifenol içeren bu zeytinyağı, güçlü bir antioksidandır ve vücudumuz, serbest radikallere karşı korumaktadır.

Filtreli ve Filtresiz Zeytinyağı Nedir?

Erken hasat zeytinyağı, filtre edilmeden, filtresiz olarak da tercih edilebilir. Tortulu ve bulanık bir görünüme sahip olan filtresiz zeytinyağının, iyi şartlarda korunması halinde bile 2,5- 3 ay içinde tüketilmesi önerilir. Filtresiz Erken Hasat Zeytinyağları, filtre edilmiş ürünlere göre daha yüksek aroma ve fenol bileşik içerir.

Filtresiz Zeytinyağının raf ömrünü uzatmak için, Kağıt Filtreden geçirilerek, filtreli olarak satışa sunulur ve raf ömrü 2 yıldır. 6. aydan itibaren bebeklerin gıdalarına ilave edilebilir. Ayrıca bebekler ve yetişkinler için masaj yağı olarak, cilt ve saç bakımında da rahatlıkla kullanılabilir.

Soğuk Sıkım Erken Hasat Natürel Sızma Zeytinyağlarımız, 500 ml UV katkılı , koyu renk cam şişe, 2 ve 5 litrelik, gıdaya uygun laklı Teneke Kutu ambalajlı olarak satışa sunulmuştur.
E-Ticaret sitemizden inceleyebilir, alışveriş yapabilirsiniz.

Önceki yazı
HİLMİ YILDIRIM NATÜREL SIZMA ZEYTİNYAĞLARI